A szociális fóbia állandó, vagy ismétlődően visszatérő félelem nyilvános helyzetektől, cselekvésektől (pl. nyilvános beszéd több ember előtt) ahol mások figyelmének, esetleges megítélésének van a személy kitéve.
A specifikus fóbiát konkrétan meghatározható helyzet vagy tárgy, esetleg állat idézi elő (pl.: magasság, repülés, zárt tér, pók, egér, béka, kígyó, teknős, stb.). Jellemző, hogy a személy az adott helyzetet, találkozást igyekszik elkerülni. Amennyiben ez nem lehetséges, a fóbiás szituáció pánikszerű félelmet, rosszullétet vált ki. Gyakran a helyzetbe való belépés gondolata is szorongást okoz a fóbiától szenvedő emberben. A fóbiás zavarok gyakran társulnak depressziós zavarokkal.
A poszttraumás stressz betegség egy jellegzetes tünetegyüttes, mely egy extrém megrázó eseményt követően alakul ki.
Kényszerbetegségek alatt a kényszergondolatokból és kényszercselekvésekből álló tünetegyüttest értjük. Minden ember életében előfordulhatnak kényszeres tünetek, vagy rituálék, de ezek önmagukban még nem jelentenek betegséget. Betegséggé akkor vállnak, ha tartósan (legalább két héten keresztül) fennállnak, naponta legalább egy órát lefoglalnak, és kellemetlenül, kínzóan ismétlődve, jelentősen akadályozzák az illető mindennapi életét.
Túlzott szorongás vagy aggodalom számos eseménnyel, körülménnyel, aktivitással (munka, iskola) kapcsolatban, legalább hat hónapon keresztül.
1. oldal / 3